A jógával a tökéletesség felé
A jóga egy önismereti folyamat, melynek Patañjali által megfogalmazott nyolc lépcsőjén végighaladva elérhető a teljes tudás
A Patañjali nevével fémjelzett aṣṭāṅga-yoga egy olyan nyolc lépcsőből álló rendszer, mely lépésről-lépésre vezet végig bennünket a jóga alapelvein, fejlődési szintjein. Egy jól összefoglalt, áttekinthető rendszer, melynek a többi tradicionális jógairányzathoz hasonlóan a végső célja az önvaló megismerése, a transzcendens elérése. Patañjali által összefoglalt nyolclépcsős rendszer azoknak is segíti a jóga megértését, akik csak érintőlegesen találkoznak vele.
A jógáról a legtöbb embernek a testgyakorlatok, az āsanák jutnak az eszébe. Legtöbben ezzel találkoznak először. A jógaórák szerves részét képező jógagyakorlatok és relaxációk segítenek az egészség megőrzésében és az életerő fenntartásában. Azonban a jóga ennél sokkal több. A jóga életmód, egy komoly önismereti és önfejlesztő folyamat, melynek végső célja az ember valódi énjének a megismerése.
Patañjali szerint a jóga útja az alábbi nyolc egymásra épülő lépcsőn haladva járható végig:
-
- Yama – erkölcsi fegyelemmel kapcsolatos irányelvek, tiltások (erőszakmentesség, igazmondás, lopás elkerülése, szexuális önkontroll, ragaszkodásmentesség)
- Niyama – a jógi életmódjára vonatkozó előírások (külső és belső tisztaság, elégedettség, lemondás, önvaló tanulmányozása, Isten iránti odaadás)
- Āsana – fizikai gyakorlatok, testhelyzetek
- Prāṇāyāma – légzőgyakorlatok, légzés és a prāṇa szabályozása
- Pratyāhāra – érzékek visszavonása és a figyelem befelé fordítása
- Dhāraṇā – koncentráció
- Dhyāna – meditáció
- Samādhi – a teljes tudás, a tudat tökéletesen uralt állapota
A felsorolásból látható, hogy a jógának az āsanák, a különböző testgyakorlatok, pózok, melyekkel a legtöbben találkoznak, csak a harmadik lépcsőfoka. Előtte vannak az erkölcsi irányelvek és az életmódra vonatkozó előírások, mely összesen tíz alapelv. A jógának az alapja ezeknek az irányelveknek a tanulmányozása, megértése és beépítése a mindennapi életünkbe. Ezek nélkül végezve az āsanákat, vagy a légzőgyakorlatokat, nem fogjuk elérni ugyanazt a hatást, mintha a jógikus életmódot követnénk.
A yama és niyama elvek gyakorlatilag abban segítenek, hogy megfelelő erkölcsi alapokon viselkedjünk a társadalomban és támpontot adjon abban, hogy személyes fejlődésünkhöz milyen magatartást építsünk be az életünkbe. Természetesen nem olyan könnyű ezeket az elveket betartani, de apró lépésekkel, esetleg a számunkra könnyebbel kezdve, érdemes elkezdeni, ha komolyabban szeretnénk a jógát gyakorolni. Idővel tapasztalni fogjuk pozitív hatásukat életünk minőségére és egyre nagyobb késztetést fogunk érezni, hogy egyre több részét és egyre mélyebben tegyük magunkévá.
Természetesen az āsanák, testhelyzetek gyakorlása önmagukban is jótékony hatással lehetnek ránk, hiszen fizikai és mentális egészségünkre számtalan pozitív hatással bírnak. Rendszeres gyakorlással az első két lépcső követése nélkül is javíthatják életminőségünket.
Az āsanák rendszeres gyakorlásával növelhetjük testtudatunkat, megtapasztalhatjuk a testünk feletti uralmat, felkészít bennünket arra, hogy képessé váljunk a meditációra. Azonban ahhoz, hogy valóban képessé váljunk a meditációra, meg kell tanulnunk uralni a tudatot. Ebben az első lépcső az āsana, majd tovább segíti a fejlődést a prāṇāyāma, pratyāhāra és dhāraṇā gyakorlása.
Minden egyes Patañjali által megfogalmazott lépcsőfoknak önmagában is megvan a pozitív hatása, rendszeres, kitartó gyakorlással fejlődésünket szolgálja. Azonban a jóga, mint átfogó rendszer végső célja az anyagvilágtól való eltávolodás, a transzcendens megtapasztalása. Ez azonban nem mindenki számára reális cél. Mindenki maga dönti el, hogy mennyire nyitott a jóga rendszerének befogadására, és ennek megfelelően mennyit épít ebből be az életébe. Ha ez csak egy szelete (egy lépcsőfoka), akkor is érdemes csinálni, mert segíthet bennünket egy harmonikusabb élet megélésében.
Forrás:
Patañjali: Yoga-sūtra, Sādhana-pāda. BHF, Budapest, 2018.