Szeretnél könnyen, légiesen mozogni?
Ha te is arra vágysz, hogy a mozgás ne legyen fájdalmas, könnyen, olajozottan ugorj ki az ágyból reggelente, érdemes elolvasni az alábbi néhány gondolatot a fasciáról.
Mi a fascia/myofascia?
Egyfajta kötőszövet, lágy szövet, egy hártya szerű struktúra, ami gyakorlatilag behálózza egész testedet; izmokat, idegeket és a belső szerveket. Számos szerepe van, melyek közül a három legfontosabb, hogy a mobilitást segíti azáltal, hogy az egyes szövetek elcsúszását támogatja a mozgás során, stabilizál, valamint információközvetítő, fontos szerepe van a testérzékelésben.
Mobilitás szempontjából a rétegek közötti elcsúszás nagyon fontos, hiszen ha ez nincs meg, akkor a mozgástartomány beszűkül, a mozgás korlátozva van, fájdalmassá válik. Ha a fascia egészséges, akkor a mozgással együtt nyúlik minden irányba és olajozottan elcsúsznak egymáson az egyes rétegek. Nincs feszülés, fájdalom, képes támogatni abban, hogy mozgásod könnyed és hatékony legyen.
Stabilizálja a test szerkezetét, az izmoknak formát ad, az ízületeket stabilizálja, összetartja és összekapcsolja az egész testet. Tehát jelentős szerepe van a testtartásodban is.
A testnek, mint komplex rendszernek a hatékony működését támogatja. Szállítja az információkat, jelentős szenzoros és receptorhálózat. Ezért nagyon fontos szerepe van a propriocepcióban, a testtudatosságban, vagyis abban, hogyan érzékeljük testünket a térben. A propriocepciót hatodik érzéknek is szokták nevezni, mivel a mindennapi tevékenységek során ez biztosítja a stabilitást, az egyensúlyt, a testtartást, a koordinációt, az összpontosítást, minden összehangolt cselekvést.
Hogyan tartsd egészségesen?
Mivel a fascia fontos szerepet játszik a test felépítésében és működésében, óriási szerepe van a mozgásban, ezért állapota nagyban befolyásolhatja életminőségedet. Érdemes figyelmet és időt szánni arra, hogy minél jobban tudjon támogatni téged a mindennapok során, hogy a mozgás ne legyen fájdalmas, hogy reggel ne úgy kelj, hogy mindened feszül, fáj. A megfelelő állapotban lévő fascia támogatja, hogy tested harmonikusan működjön, rugalmas legyen és mozdulataid könnyedek és fájdalommentesek legyenek.
A négy legfontosabb, amit akár segítség nélkül te magad is tehetsz azért, hogy egészségesen tartsd vagy javítsd az állapotát:
-
- Az első és legfontosabb a rendszeres testmozgás. A testmozgásnál fontos a minél változatosabb mozgásforma, érdemes kerülni az egyoldalú terhelést.
- A passzív nyújtás mellett érdemes ellenállásos nyújtást végezni.
- Fontos a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel, mivel a fasciának magas a folyadéktartalma.
- Érdemes odafigyelni a helyes testtartásra.
Mi a fascia jóga tréning?
Egy olyan mozgásforma, ahol a jóga és a fascia tréning változatos gyakorlatainak a myofasciára gyakorolt jótékony hatásait tapasztalhatod meg.
Ezen az óratípuson változatos, minden irányú mozgással segítjük testünk rugalmasságát, erősítjük izmainkat, tonizáljuk, nyújtással tágítjuk a mozgástartományt. A fascia jóga tréningen használunk SMR hengert, az óra elején finom egyensúlyozással ezen hangolódunk, légzést tudatosítjuk, bemelegítünk, a testtudatot fejlesztjük. Az óra végén pedig ezzel átmasszírozzuk a testet, lelazítjuk izmainkat.
Az órát jól megérdemelt relaxációval zárjuk, hiszen az ellazulás mentálisan és fizikailag is nagyon fontos a myofascia, valamint saját jólétünk szempontjából is.
Az óra során a gyakorlatok nagy része jóga ászanákra épül, valamint vannak olyan dinamikus, rugózó gyakorlatok, melyeknél segédeszközt használunk.
Közepes erősségű óratípus, amihez nem kell semmilyen előképzettség, nem szükséges jógás tapasztalat.
A jóga pozitív hatásai közül sokat már rövid távon, akár pár alkalom után is lehet érezni, azonban a fascia állapotának javítása, fejlesztése hosszabb távú elköteleződést igényel, rendszerességet, kitartást és több terápia/mozgásforma/eszköz heti többszöri használatát.
Forrás: Feovenyessy Medical Fitness Akadémia Funkcionális fascia tréning és Szenzomotoros gerinctréning képzés