Ősszel is egyensúlyban – mit tanácsol az ájurvéda
Az ájurvéda India ősi holisztikus egészségvédő rendszere. Ősi védikus bölcsesség, mely a mai ember számára is működő egészségmegőrző alapelveket kínál. Az ájurvéda szerint mi magunk olyan ökológiai rendszer vagyunk, mely akkor képes egyensúlyban maradni, vagyis akkor képes egészsége megőrzésére, ha rugalmasan alkalmazkodik a környezethez, a természet körforgásához.
A szervezetünk egyensúlyának kialakításában az egyik fontos tényező a három hatóerő, vagy más szóval a doshák. A vata dosha hideg, száraz és könnyű energiákat mozgat, a pitta dosha forró, nedves és tüzes, a kapha dosha pedig hideg, nedves és elnehezülést okoz. Minden ember ennek a három doshának az egyéni kombinációjával születik, ezt nevezik egyéni alkatnak vagy prakritinek.
Az ájurvéda egyik alapelve, hogy az egyén és a környezet között szoros kapcsolat van, így az évszakok változása és az időjárási körülmények erősen hatnak ránk, befolyásolják egészségünket. Így a nyárból az őszbe forduló időjárás is, a hűvösebb, szelesebb idő, befolyásolja szervezetünk működését. Ha egyensúlyban szeretnénk maradni, akkor érdemes követni a természet ritmusát.
Az ájurvéda három évszakot különböztet meg:
- kapha időszak: március közepétől június közepéig
- pitta időszak: június közepétől október közepéig
- vata időszak: október közepétől március közepéig
Tehát ősszel, ahogy az időjárás lehűl, úgy erősödik a vata, melynek száraz, hideg, levegős természetét ellensúlyoznunk kell. Főleg akkor, ha ez a dosha amúgy is erősen hat egyéni alkatunkra. Úgy tudjuk megelőzni, hogy a vata túlsúlyba kerüljön szervezetünkben, hogy nedves, meleg ételekkel táplálkozunk, melegen tartjuk testünket és olyan tevékenységeket végzünk, melyek cikázó gondolatainkat, túlfeszített idegeinket lecsendesítik.
Tippek a vata egyensúlyban tartására az őszi időszakban:
- Reggelizzünk, ne maradjon üres a gyomrunk reggel, mert azzal tovább fokozzuk a vatat! Ebben az időszakban minél többször próbáljunk reggel is meleget enni pl. meleg zabkását.
- Fogyasszunk minél több meleg, nedves és akár nehezebb ételt! Például leveseket, szaftos, lédús ragukat, főzelékeket. Aki szereti az indiai konyhát ilyenkor különösen ajánlott a dhal (szárított hüvelyesekből készül – legfinomabb a mung dhal) és a kicsari (nagyon egészséges, tápláló és könnyen emészthető egytálétel).
- Érdemes többet használni a következő fűszerekből: friss gyömbér, fahéj, szerecsendió, szegfűszeg, ánizs, fekete bors, koriander, kömény.
- Melegítő, nyugtató, emésztést segítő gyógyteákat is ihatunk pl. borsmenta, citromfű, bazsalikom, gyömbér.
- Vata erősen szárítja a bőrt, ezért ősszel és télen ajánlott naponta olajozni szezám- vagy mandulaolajjal testünket. Ebben az időszakban különösen jó hatású az abhyanga (ájurvédikus olajos masszázs).
- Ha szeretjük az aromaterápiát, használjunk szantálfa, eukaliptusz, tömjén, mirha illatokat a vata hatás csökkentésére.
- Akiknek általában vannak székelési problémái, azoknál ebben a vata időszakban ez tovább fokozódhat. Ennek elkerülése érdekében érdemes magas rosttartalmú, főtt ételeket, ghít (tisztított vajat) vagy hidegen sajtolt növényi olajokat fogyasztani. Illetve nagyon jó ájurvédikus szer a problémára, a Triphala.
- A vata könnyű, szárnyaló természetét különösen jól egyensúlyozhatjuk, ha kirándulunk, futunk, kerékpározunk, túrázunk az ilyenkor ezer színben pompázó csodálatos őszi természetben.
- Próbálj kialakítani egy napirendet! Szánj magadra időt, töltekezz! Ha nem megy és úgy érzed, hogy összecsapnak fejed felett a hullámok, akkor legalább annyit tegyél, hogy néhány percre leülsz és veszel pár mély lélegzetet. Lélegezd ki magadból a napi problémákat, az aggasztó gondolatokat és lélegezd be a pozitív, feltöltő energiát!
És egy kis ráadás…vagy hab a tortán♥
A hidegebb napokon jól esik egy csésze meleg tejes ital. Évekkel ezelőtt olvastam valahol az alábbi receptet, ami nekem nagyon bevált. Sőt több ismerősömnek ajánlottam, és ők is megkedvelték. Kerestem az interneten, hogy betegyem ide a forrást, de sajnos nem találtam pont így, ahogy én fogyasztom…lehet, hogy én alakítottam ilyenné?!
-
- 1 kávéskanál gyömbér (lehet friss reszelt gyömbér, akkor kevesebb is elég)
- 1 kávéskanál kurkuma
- csipet őrölt szerecsendió
- 2 egész szegfűszeg
- csipet őrölt fekete bors
- 1 kávéskanál őrölt fahéj
Egy csészébe teszem egyszerre az összes fűszert. Leöntöm egy kevés forró vízzel (csésze 1/3-ig). Lefedem, hagyom állni pár percig. Majd meleg tejjel (én növényi tejet használok) felöntöm (csésze 2/3-a tej), és ha már nem forró, akkor egy (vagy kettő) teáskanál mézet beleteszek. A két egész szegfűszeget kiveszem fogyasztás előtt.
A mennyiségek változtathatók, én szeretem, ha csípős, így igazán jól felmelegít. Ha te lágyabban szereted, tegyél bele kevesebb gyömbért és/vagy szerecsendiót. A fekete borsot ne hagyd el, mert az segíti a kurkumában lévő hatóanyag felszívódását.
Egészségedre!
Forrás:
Schutt, Karin: Ajurvéda a hosszú élet titka. Holló és Társa Könyvkiadó, 1999.
Warrier, Gopi – Dr. Verma, Harris – Sullivan, Karen: Titkok nélkül ajurvéda. Scolar Kiadó, Budapest, 2017.